INFORMACJE
CENA I WARUNKI WYJAZDU

MADERA - WYSPA OGRODÓW

MADERA

     Madera to wyspa w niewielkim archipelagu na Oceanie Atlantyckim. Położona 1000 km od Lizbony i 600 km od wybrzeży Afryki.  Jak twierdzą rdzenni mieszkańcy narodziła się z pocałunku Boga, dlatego jest pływającą wyspą kwiatów. Tak naprawdę jest wynurzonym ponad powierzchnię oceanu zwieńczeniem wulkanicznej kaldery jednego z najwyższych wulkanów świata. Jak na wyspę kwiatów przystało, wszędzie, nawet w domowych ogrodach, kwitną strelicje, trytomy, hortensje czy agapantusy. Uprawiane są banany, pomarańcze, figi, papaje, marakuja i wiele innych owoców. Madera jest wyspą wiecznej wiosny, bo łagodzący klimat ocean sprawia, że temperatura powietrzna przez cały rok waha się w okolicach 20°C. Z tego powodu sezon turystyczny trwa tu cały rok.

   Wyspa posiad wiele szlaków i nieoznakowanych tras turystycznych. Najpopularniejsze biegną wzdłuż lewad czyli kanałów kierujących wodę z wilgotniejszej północno-zachodniej części wyspy do części południowej. Kluczą one pośród wodospadów, torfowisk, reliktowych lasów wawrzynowych i bujnych wrzosowisk. Inne szlaki prowadzą stromymi grzbietami i pasterskimi ścieżkami przez fascynujący Masyw Centralny, wznoszący się na wysokości ponad 1900m n.p.m. Jeszcze inne podążają wzdłuż stromego wybrzeża, z widokami na kłębiące się wody oceanu i spowijające szczyty masywu Centralnego fantazyjne chmury.

Dzień 1. PRZELOT NA MADERĘ

       Wylot z Polski i przelot samolotem rejsowym na Maderę

Kolacja: hotel w miejscowości Funchal

 

Dzień 2. LEWADY WYŻYNY RABAÇAL

Śniadanie: hotel w miejscowości Funchal

 

      Wycieczka na wyżynie Rabaçal. Ruszamy z parkingu Rabaçal położonego w okolicach kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej. Kierujemy się wzdłuż lewady Alecrim w stronę wodospadu położonego nad Laguną Lagoa do Lajeado mijając po drodze rozmarynową rzekę Ribeira do Alecrim.  Z Lagoa do Lajeado kierujemy się w stronę Laguny Vento i położonego nad nią wodospadu. Wracamy w kierunku centrum turystycznego Rabaçal. Tutaj, po krótkiej przerwie zaczniemy marsz w stronę wysokiego Wodospadu Risco (Cascada do Risco), a następnie do Kaskady "25 Źródeł" (25 Fontes). Kaskada ta składa się z kilkudziesięciu mniejszych wodospadów tworzących bajeczne warkocze.

 

Czas przejścia: ok. 6h; odległość: ok. 13 km; przewyższenie: ok. 800m

Kolacja: hotel w miejscowości Funchal

Nocleg: hotel w miejscowości Funchal

Dzień 3. PICO GRANDE ZNACZY DUŻY SZCZYT !

Śniadanie: hotel w miejscowości Funchal

 

      Wycieczka na jeden z najwyższych szczytów Madery - Pico Grande 1654 m n.p.m. Ruszamy z parkingu przy Centrum Informacji Turystycznej Bocca da Corrida (1230m n.p.m.) i kierujemy się na północ, w stronę przełęczy Bocca do Cerro (1290 m n.p.m.). Dalej do szczytu Pico Grande (1654 m n.p.m.) mamy już tylko godzinę marszu i 350m podejścia. Wejście na samą kopułę wymagać będzie odrobiny wspinaczki. Schodzimy do kotliny Curral das Freiras i miejscowości Faja Escura.

 

Czas przejścia: ok. 6h; odległość: ok. 10 km; przewyższenie: ok. 1050m

Kolacja: hotel w miejscowości Funchal

Nocleg: hotel w miejscowości Funchal

 

Dzień 4. PÓŁNOCNO-WSCHODNIM  WYBRZEŻEM Z CANICAL DO PORTO DE CRUZ

Śniadanie: hotel w miejscowości Funchal

 

     Przejeżdżamy z Funchal do miejscowości Canical. Dziś przejdziemy jedną z nielicznych tras wiodących brzegiem wyspy wzdłuż opadającego stromo do oceanu klifu. Ruszamy z miejscowości Canical starym tunelem w stronę wybrzeża oceanu. Dalej wzdłuż klifu, z zapierającymi dech widokami na ocean, podążamy w kierunku widokowej przełęczy Boca do Risco 360m n.p.m. Drogą Vereda do Larano kierujemy się w stronę miejscowości Porto da Cruz. Dzisiejszy dzień kończymy zwiedzaniem Porto da Cruz m.in. fabryki trzciny cukrowej, której głównie produkuje się trunek - aquardentę oraz napój alkoholowy o nazwie poncha.

 

Czas przejścia: ok. 6,5h; odległość: ok. 12 km; przewyższenie: ok. 800m

Kolacja: hotel w miejscowości Funchal

Nocleg: hotel w miejscowości Funchal

 

 

Dzień 5. WYPRAWA JEEPAMI NA OBJAZD MADERY

Śniadanie: hotel w miejscowości Funchal

      Wycieczka samochodami terenowymi w trudno dostępną, najcieplejszą część wyspy zwaną „biegunem ciepła” Madery. Południowo-zachodnie wybrzeże to niezapomniane widoki, tropikalna roślinność i wioski rybackie ukryte u podnóży wysokich klifów. Część wyspy niedostępna podczas klasycznych wycieczek. W programie m.in.:

  • Ponta do Pargo – najdalej na zachód wysunięty przylądek wyspy z zapierającą dech w piersiach panoramą

  • Paul do Mar – tradycyjna wioska rybacka u podnóża wysokiej skalistej ściany, mekka amatorów surfingu

  • Jardim do Mar – idylliczna wioska rybacka położona na skalnej platformie pomiędzy górami a oceanem

  • Fajã da Ovelha – przejazd pełną zakrętów panoramiczną „starą drogą” pomiędzy Faja da Ovelha i Paul do Mar

  • wjazd off road na Paul da Serra – jedyny na Maderze płaskowyż na wysokości 1400 m n.p.m., porośnięty trawą równinną i wrzoścami, z przepięknymi widokami na zielone góry, a w pogodny dzień na bezkres oceanu

Opcją alternatywną dla przejażdżki jeepami będzie zwiedzanie stolicy Funchal z miejscowym przewodnikiem.

 

Czas przejazdu: ok. 8h

Kolacja: hotel w miejscowości Funchal

Nocleg: hotel w miejscowości Funchal

 

Dzień 6. TRES PICOS: PICO ARIEIRO (1818 M N.P.M.), PICO DAS TORRES (1853 M N.P.M.) I PICO RUIVO (1862 M N.P.M.). 

Śniadanie: hotel w miejscowości Funchal

      Wejście na najwyższe szczyty Madery m.in. na dach Madery czyli Pico Ruivo de Santana 1862 m n.p.m. Ruszamy z parkingu przy Casa do Arieiro i początkowo kierujemy się na punkt widokowy Pico do Arieiro (1818 m). Następnie przez Miradouro do Ninho da Manta, szczyt Pico do Gato i liczne lewady dochodzimy do schroniska Casa do Ruivo 1750m n.p.m. Stąd już tylko 100m podejścia na najwyższy szczyt wyspy Pico Ruivo de Santana 1862 m n.p.m. Z wierzchołka roztacza się przepiękny widok m.in. na Dolinę Zakonnic i piramidę Pico Grande. Ze szczytu kierujemy się na zachód, w stronę przełęczy Boca das Torinhas. Tutaj, Drogą Królewską odbijamy na południe w stronę Doliny Zakonnic. Wycieczkę kończymy w miejscowości Faja do Capitao

Czas przejścia: ok. 7,5h; odległość: ok. 14 km; przewyższenie: ok. 1200m

Kolacja: hotel w miejscowości Funchal

Nocleg: hotel w miejscowości Funchal

 

Dzień 7. DWIE PERŁY MADERY

Śniadanie: hotel w miejscowości Funchal

 

        Dziś połączymy ze sobą dwa urokliwe szlaki. Początkowo udamy się w dolinę Ribeira da Ponta do Sol. Spod kościoła Igreja da Lombada w miasteczku Solar dos Esmeraldos ruszamy doliną Ribeira da Ponta do Sol w stronę Levada Nova. Dolina rzeki wita nas niebieskimi afrykańskimi stokrotkami oraz białymi kaliami etiopskimi. Przez 200m tunel dochodzimy do wodospadu, który w skałach, wymył malowniczą rynnę erozyjną. Tutaj kończy się możliwość podróżowania Levadą Nova. Skręcamy w kierunku Levada do Moihno (lewady młyńskiej). Wąski kanał lewady napędzał kiedyś młyn cukrowy Solar dos Esmeraldos. W młynie tym 500 lat temu rezydował flamandzki „baron cukrowy” Jean d’Esmenaut. Źródłem jego bogactwa były rozległe grunty wokół miejscowości, na których mauretańscy niewolnicy uprawiali trzcinę cukrową. Wracamy do miejscowości Solar dos Esmeraldos gdzie znajduje się jego grobowiec.

Czas przejścia: ok. 3h; odległość: ok. 9 km; przewyższenie: ok. 150m

      Teraz czeka nas przejazd w kierunku wschodnim do najdalej na wschód wysuniętego krańca wyspy. Półwysep Św. Wawrzyńca - Ponta de São Lourenço to miejsce wyjątkowe. Wczesną wiosną pokryty zielonym kobiercem traw latem niemalże pustynny krajobraz. To miejsce jedyne w swoim rodzaju, krajobraz nie spotykany nigdzie indziej na Maderze. To miejsce które warto i należy odwiedzić.

Czas przejścia: ok. 2h; odległość: ok. 5 km; przewyższenie: ok. 300m

Kolacja: hotel w miejscowości Funchal

Nocleg: hotel w miejscowości Funchal

 

Dzień 8. POWRÓT DO POLSKI

Śniadanie: hotel w miejscowości Andorra LaVellahotel w miejscowości Funchal


Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd busem na lotnisko. Powrót do kraju.

Program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody – decyzja o wyborze wariantu jak i kontynuowaniu lub nie wycieczki należy wyłącznie do przewodników!

 

 

  •