INFORMACJE
CENA I WARUNKI WYJAZDU

TENERYFA - W CIENIU EL TEIDE

TENERYFA

Teneryfa  – największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Pierwotnie zamieszkana przez spokrewnionych z Berberami Guanchów. Kryje nadal wiele tajemnic takich jak na przykład piramidy Güímar. Wraz z sąsiadującą Gran Canarią tworzy kontynent w miniaturze. Można tu zetknąć się ogromną różnorodność krajobrazów i stref klimatycznych. Od wysokogórskich szlaków najwyższej góry Hiszpani – El Teide, przez wulkaniczne krajobrazy Mount Guajara, klifowe wybrzeża Los Gigantes, przepaściste wąwozy Gór Teno, trzeciorzędowe lasy Gór Anaga po rozległe piaszczyste plaże południowego wybrzeża. Teneryfa to unikalna przyroda. Ponad 140 gatunków roślin rośnie tylko na tej wyspie. W podaniach uznawana jest za jedno z miejsc położenia mitycznej Atlantydy. Teneryfa to wyspa kontrastów. Z jednej strony malownicze szlaki wiodące urwistym wybrzeżem wyspy, z drugiej przepastne skalne kaniony i przepiękne piaszczyste plaże.  To wyspa bajecznych krajobrazów, tradycyjnych obrzędów i pysznej kuchni.

Dzień 1.

       Wylot z Polski i przelot samolotem na Teneryfę. Transfer do hotelu na północ wyspy

Kolacja: hotel w miejscowości La Laguna

 

Dzień 2. W światłach latarni Faro de Anaga

Śniadanie: hotel w miejscowości La Laguna

 

    Pierwszy dzień w górach to wizyta w masywie Anaga, w najstarszym geologicznie obszarze Teneryfy. Góry słyną z spektakularnych przejść nad morskimi urwiskami oraz prastarych, trzeciorzędowych lasów laurolistnych. Startujemy z miejscowości Chamorga – „turystycznego centrum” gór Anaga. Początkowo wędrujemy szerokim grzbietem mijając ostaniec skalny Roque del Pilón oraz punkt widokowy obok ruin Casas de Tafada. Stamtąd schodzimy do latarni morskiej (Faro de Anaga). Od tego momentu wędrować będziemy wzdłuż morskiego wybrzeża aż do miejscowości Benijo mijając małe, rybackie osady Las Palmas oraz El Draguillo.  W oczekiwaniu na transport pijemy barraquito i zażywamy kąpieli na Playa de Almáciga.

Czas przejścia: około 6h; odległość: 11 km; suma podejść: 840m; trudności na szlaku: brak

Kolacja: hotel w miejscowości La Laguna

Nocleg: hotel w miejscowości La Laguna

 

Dzień 3. Trawers klifami zatoki Tachero

Śniadanie: hotel w miejscowości La Laguna

     Pozostajemy w górach Anaga. Tym razem ruszamy spod leśniczówki miejscowej służby leśnej w kierunku urokliwego miasteczka Taganana. Początek trasy wiedzie przez dziewicze lasy laurowe. W malowniczym miasteczku Taganana planujemy przerwę na kawę aby dalej ruszyć, wzdłuż nadmorskich klifów, w stronę plaży Playa de Tamadite. Tu przewidujemy dłuższy odpoczynek. Przy spokojnym stanie morza możliwa kąpiel. Z plaży podchodzimy do miejscowości Afur. Po relaksie w miejscowej kawiarence wracamy, wynajętym transportem, do miejsca zakwaterowania.

 

Czas przejścia: około 6h; odległość: 12 km; suma podejść: 830m; trudności na szlaku: brak

Kolacja: hotel w miejscowości La Laguna

Nocleg: hotel w miejscowości La Laguna

 

Dzień 4. Transfer na zachód wyspy połączony ze zwiedzaniem

Śniadanie: hotel w miejscowości La Laguna

 

    Dziś przewidujemy transfer na zachód wyspy, połączony ze zwiedzaniem dziedzictwa kulturowego i architektonicznego Teneryfy. Zaczynamy w miejscowości San Cristóbal de La Laguna, w dawnej stolicy Teneryfy oraz ośrodku uniwersyteckim. Dalej zwiedzimy miejscowość - La Orotava, jedną z najstarszych na Teneryfie. Następnie Punta Brava i Icod del los Vinos z największym i najstarszym drzewem smoczym na świecie oraz Garachico. Pod koniec dnia dotrzemy w okolice Santiago del Teide.

 

Czas przejazdu i zwiedzania: około 8h; dystans do przejechania: około 90km

Kolacja: hotel w miejscowości Puerto Santiago

Nocleg: w hotel w miejscowości Puerto Santiago

Dzień 5. Guajara – uśpiony wulkan

Śniadanie: hotel w miejscowości Puerto Santiago

    Przenosimy się w sąsiedztwo najwyższego szczytu Hiszpani. Zanim wejdziemy na wierzchołek Pico del Teide zdobędziemy szczyt uśpionego wulkanu Guajara. Ruszamy z centrum turystycznego Parador del Teide. Podczas podejścia, stale towarzyszą nam widoki na monumentalny wulkan, który zdaje się być na wyciągnięcie ręki. Wchodzimy na przełęcz Degollada de Ucanca, a następnie na szczyt Mount Guajara 2718m n.p.m. Tutaj planujemy dłuższy odpoczynek i sesję fotograficzną ze szczytem Pico del Teide w tle. Schodzimy do miejscowości Vilaflor, odwiedzając po drodze cud natury. Skały Księżycowe - Paisaje Lunar to formacje powstałe w osadach popiołów wulkanicznych i  żużlu. Scalone, pod wpływem ciepła pyły, przez lata rzeźbione przez wiatr i wodę tworzą bajkowe formy przypominające krajobraz tureckiej Kapadocji.

 

Czas przejścia: około 6,5h; odległość: 17 km; suma podejść: 750m; trudności na szlaku: brak;

Kolacja: hotel w miejscowości Puerto Santiago

Nocleg: w hotel w miejscowości Puerto Santiago

 

Dzień 6. . Pico del Teide (3718 m) – najwyższy szczyt Hiszpanii

Śniadanie: hotel w miejscowości Andorra LaVella

Ukoronowanie pobytu na Teneryfie. Wejście na najwyższy szczyt Hiszpani czyli Pico del Teide. Dzielimy się na dwie grupy. Jedna startuje wcześnie rano z przystanku Montaña Blanca 2330m n.p.m. i kieruje się w stronę schroniska Refugio de Altavista. Po około 4 godzinach osiągamy schronisko. Dalej, przez punkt widokowy Mirador de La Fortaleza, podążamy w kierunku szczytu Pico del Teide (3718 m). Na szczycie powinniśmy być po około 6 godzinach marszu i pokonaniu 1300m podejścia. Druga grupa wyjeżdżą kolejką (Teleferico del Teide) na wysokość 3510m n.p.m. Dalej pozostaje już tylko 200m podejścia na szczyt. Teraz obie grupy czeka już tylko zejście. Kierujemy się w stronę kolejnego wulkanu Pico Viejo 3135m n.p.m., a następnie schodzimy do Centrum Informacji Turystycznej de Cañada Blanca.

 

Czas wejścia: około 6h (lub 20 min); czas zejścia: około 3,5h; odległość: 20 km (lub 10km); suma podejść: 1400m (lub 200m); trudności na szlaku: duża wysokość

Kolacja: hotel w miejscowości Puerto Santiago

Nocleg: w hotel w miejscowości Puerto Santiago

 

Dzień 7. Trawers klifów Los Gigantes

Śniadanie: hotel w miejscowości Puerto Santiago

 

     Po zdobyciu najwyższego szczytu Hiszpanii - wisienka na torcie! Spektakularny trawers monumentalnych klifów Los Gigantes. Startujemy z Miejscowości Tamaimo w poszukiwaniu ukrytego w skałach tunelu po dawnej lewadzie. Jest to jeden z najdłuższych skalnych tuneli na Teneryfie. Liczy 1200m długości. Po pokonaniu tunelu dochodzimy do wąwozu Barranco Seco, który doprowadzi nas na plażę Playa Seco. Po krótkim odpoczynku na plaży wracamy w górę wąwozu odszukując kolejny, prawie kilometrowej długości tunel skalny. Po wyjściu z tunelu ukazują nam się widoki na klify Los Gigantes oraz wyspę Gomera. Trawersując monumentalne klify, drogą Los Gigantes Skywalk docieramy do miejscowości Los Gigantes gdzie kończymy naszą wycieczkę plażowaniem.

Czas przejścia: około 7h; odległość: 17 km; suma podejść: 1400m; trudności na szlaku: ekspozycja

Kolacja: hotel w miejscowości Puerto Santiago

Nocleg: w hotel w miejscowości Puerto Santiago

Dzień 8. POWRÓT DO KRAJU

Śniadanie: hotel w miejscowości Puerto Santiago

 
Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd busem na lotnisko - Teneryfa Południe. Powrót do kraju.

Program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody – decyzja o wyborze wariantu jak i kontynuowaniu lub nie wycieczki należy wyłącznie do przewodników!