INFORMACJE
CENA I WARUNKI WYJAZDU

MAROKO - GÓRY ATLAS

MAROKO - GÓRY ATLAS

Maroko to kraj położony w magicznym miejscu, to ukryte i zapomniane caput mundi. To tutaj nakrapiane śnieżnym potem skronie Atlasu podtrzymują sklepienie niebieskie, gdzie stykają się masy powietrza napełnione Słońcem Sahary i wilgotnym tchnieniem Oceanu. To granica światów, kontynentów i kultur. Księga tajemna naszej planety, zapisana językiem prostoty piasku, skały i
przestrzeni.


Co na Ciebie czeka ?

  • Najwyższe wodospady Afryki Północnej – kaskady Ouzoud

  • Marrakesh (Czerwone Miasto) – XII wieczna stolica Maroka

  • Wciąż dzikie Góry Atlas, z ich najwyższym szczytem Jebal Toubkal 4167 m n.p.m.

  • Marokańska kuchnia będąca mieszanką smaków półwyspu Arabskiego, Iberyjskiego i Centralnej Afryki.

  • Rozgwieżdżone berberyjskie niebo podczas trekkingu na Jebal MGoun 4071 m n.p.m.

  • Wypoczynek nad Oceanem Atlantyckim w As-Sawira – mieście błękitnych łodzi As-Sawira

 

Dzień 1.

       Z Polski, przez jedno z europejskich lotnisk, lecimy do Marrakeshu. Po przylocie i zakwaterowaniu zwiedzanie północnej części Marrakeshu - miasta założonego już w XI wieku, a na przełomie XII i XIII wieku będącego stolicą wielkiego imperium, ciągnącego się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Trypolitanię. 
Kolacja: we własnym zakresie.
Nocleg: hotel w Marrakeshu.

 

Dzień 2.

Śniadanie: hotel w Marrakeshu

 

    Kolejnego dnia wybieramy się na trekking połączony z wejściem na drugi co do wysokości szczyt Atlasu Wysokiego - Jabal MGoun [4067 m n.p.m.]. Wynajętymi samochodami udajemy się w kierunku najwyższych w Afryce Północnej wodospadów - Cascady Ouzoud. Zwiedzanie Ouzoud połączymy z obserwacją występujących w tym regionie makaków berberyjskich. Po lunchu – (zjemy typowy dla berberyjskiej kuchni tadżin) przejeżdżamy w kierunku miejscowości Tabant, gdzie w miejscowym hoteliku spotkamy się z organizatorami naszej karawany. Nocujemy na wysokości
1880 m n.p.m.


Lunch: w trasie
Kolacja: w hoteliku
Nocleg: w hoteliku.

 

Dzień 3.

Śniadanie: hotel w miejscowości Tabant

 

     Kolejnego dnia formujemy karawanę i z miejscowości Tabant wychodzimy w kierunku szczytu. Po drodze podziwiamy, typową dla górskich wiosek prymitywną architekturę. Dochodzimy do miejscowości Azib Ikkis [2290m n.p.m.] gdzie śpimy w namiotach. Czekając na kolację zwiedzamy piękny kanion d`Arous oraz wodospady spadające z jego zboczy.


Lunch: w trasie
Kolacja: własna kuchnia obozowa (kolacja przyrządzana przez idącego z nami berberyjskiego kucharza- to właśnie rozumiemy pod nazwą własna kuchnia obozowa na tym wyjeździe).
Nocleg: namiot.

Dzień 4.

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.

 

     Następnego dnia przez przełęcz Tizi-n-Tarkeddit [3250m n.p.m.] dochodzimy do malowniczo położonego płaskowyżu Tarkeddit [2910m n.p.m.] gdzie śpimy w namiotach. Krajobraz płaskowyżu przypomina rozległe mongolskie stepy. Na płaskowyżu jest też schronisko gdzie można kupić kawę, herbatę i podstawowe posiłki.
 

Lunch: w trasie
Kolacja: własna kuchnia obozowa.
Nocleg: namiot.

 

 

Dzień 5.

Śniadanie: hotel w miejscowości Andorra LaVella

    Wynajętym busem przejeżdżamy w doline Riu d’Incles [1850m n.p.m.] skąd udamy się w kierunku całorocznego schroniska Refugi de Juclar [2310m n.p.m.]. Schronisko położone jest nad przepięknym jeziorem Estany Primer de Juclar, nieopodal granicy z Francją. Znad jeziora ruszymy z kierunku jeziora Estany de Cabana Sorda i schronu Refugi de Cabana Sorda [2290m n.p.m.], skąd zejdziemy do doliny Riu d’Incles

Czas przejścia: ok. 7h; odległość: ok. 13km; przewyższenie: ok. 700m

Kolacja: hotel w miejscowości Andorra LaVella

Nocleg: hotel w miejscowości Andorra LaVella

 

 

Dzień 6.

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.

Kolejnego dnia, wcześnie rano (ok. 5.00) startujemy na szczyt Jabal MGoun [4068m n.p.m.]. Do szczytu dochodzimy przepiękną, widokową, wąską granią. Schodzimy z niej piarżystym zboczem. Śpimy w namiotach w dolinie okresowej rzeki Assif [2500m n.p.m.]


Lunch: w trasie
Kolacja: własna kuchnia obozowa.

Nocleg: namiot.

Dzień 7.

Śniadanie: własna kuchnia obozowa.

 

     Tego dnia kierujemy się w stronę miejscowości Tabant, skąd rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Przez przełęcz Tizi-n-Ait Imi [2905m n.p.m.] dochodzimy do hoteliku, z którego wyruszaliśmy na trekking.

Lunch: w trasie
Kolacja: w hoteliku.
Nocleg: w hoteliku.

 

Dzień 8.

Śniadanie: w hoteliku

 

      Przejeżdżamy z miejscowości Tabant do górskiej wioski Imlil [1750m n.p.m.]. Tam nocujemy w hostelu. Po drodze zwiedzamy grotę Imin-Ifri, pozostałości po ogromnym kiedyś systemie jaskiniowym oraz Dolinę Dinozaurów gdzie zachowały się liczne skamieniałe tropy dinozaurów, zarówno gadzio- jak i ptasiomiedniczych.

Lunch: w trasie
Kolacja: w hostelu
Nocleg: w hostelu

Dzień 9.

Śniadanie: w hostelu

      Kolejnego dnia wychodzimy w stronę Jabal Toubkal. Po drodze oglądamy grobowiec - Marabut Sidiego Samcharusza - święte miejsce, do którego pielgrzymują upośledzeni umysłowo i ich rodziny. Dochodzimy do schroniska na wysokość [3200 m n.p.m]. Tu nocujemy.

Lunch: w trasie
Kolacja: schronisko pod Jabal Toubkal (Refuge Neltner 3207 m n.p.m.)
Nocleg: schronisko pod Jabal Toubkal (Refuge Neltner 3207 m n.p.m.)

Dzień 10.

Śniadanie: w schronisku

Kolejnego dnia rano (ok. 6.00) wchodzimy na szczyt Jabal Toubkal [4167 m n.p.m.]. Do szczytu dochodzimy w okolicach godziny 11.00. Wracamy do schroniska. Po posiłku schodzimy do miejscowości Imlil, skąd jedziemy do Marrakeshu.

Lunch: w schronisku
Kolacja: w hotelu w Marrakeshu
Nocleg: w hotelu w Marrakeshu.

Dzień 11.

Śniadanie: w hotelu w Marrakeshu

Następnego dnia wynajętym busem przejeżdżamy nad Atlantyk, do miejscowości Essauria. Wzniesiona na początku XVI w. przez Portugalczyków twierdza Mogador pozwala na odpoczynek od zgiełku Marrakeshu. Czas w Essaurii poświęcimy na zwiedzanie miasta oraz plażowanie nad oceanem. Nocleg w Essaurii.

Obiadokolacja: we własnym zakresie w porcie
Nocleg: hostelik w Essaurii.

Dzień 12.

Śniadanie: hostelik w Essaurii.

Powrót do Marakeshu. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer po mieście połaczony z zakupami pamiątek. Po południu czas wolny. Nocleg w Marrakeshu.


Obiadokolacja: we własnym zakresie
Nocleg: hotelu w Marrakeshu. 

Dzień 13.

Śniadanie: w hotelu w Marrakeshu

Przejazd na lotnisko. Powrót do Polski


Program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody – decyzja o wyborze wariantu jak i kontynuowaniu lub nie wycieczki należy wyłącznie do przewodników!