INFORMACJE
CENA I WARUNKI WYJAZDU

SARDYNIA - MITYCZNA ATLANTYDA

SARDYNIA

Sardynia  – druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. W podaniach uznawana za jedno z miejsc położenia mitycznej Atlantydy. W atmosferze miast przeplatają się dzieje Kartaginy, Fenicji, Pizy czy Aragonii. Można tutaj spotkać megalityczne kamienne budowle: nuragi, grobowce olbrzymów czy menhiry. Poza atrakcjami kulturowymi Sardynia to wyspa urzekającej przyrody. Pachnąca ziołami macchia, drzewa poziomkowe, dęby korkowe, drzewiaste wilczomlecze, to tylko nieliczne przykłady z ogromu atrakcji przyrodniczych. Sardynia to wyspa kontrastów. Z jednej strony malownicze szlaki wiodące urwistym wybrzeżem wyspy, z drugiej przepastne skalne kaniony i przepiękne piaszczyste plaże.  To wyspa wina Cannonau i serów pecorino. To wyspa bajecznych krajobrazów, tradycyjnych obrzędów i pysznej kuchni.

 

Dzień 1. PRZELOT NA SARDYNIĘ

   Wylot z Polski i przelot samolotem do miejscowości Cagliari. Transfer do hotelu w miejscowości Baunei 

Kolacja: we własnym zakresie w miejscowości Baunei

Nocleg: hotel w miejscowości Baunei

 

Dzień 2. PEDRA LONGA – WYSOKI KAMIEŃ

Śniadanie: hotel w miejscowości Baunei

 

   Z okolic miejscowości Baunei wyruszamy na szlak kierując się, w stronę szczytu Punta Giaradili (732m n.p.m.) - przepięknej góry, która urywa się zapierającym dech w piersiach urwiskiem, tuż nad morzem. Punta Giradili jest jednym z najpiękniejszych klifów na wschodnim wybrzeżu Sardynii - co jest powodem, dla którego jej zdjęcia pojawiają się w wielu relacjach z podróży na wyspę. Ze szczytu zejdziemy w stronę oceanu podążając w kierunku symbolu Sardynii, stojącej na przepięknej plaży skały – Pedra Longa. Pedra Longa, czyli "Wysoki Kamień", zawdzięcza nazwę imponującej wapiennej iglicy o wysokości 130 metrów. Obszar plaży Pedra Longa oferuje parking samochodowy, kawiarnię i restaurację.

Czas przejścia: ok. 7h; odległość: ok. 15 km; przewyższenie: ok. 900m

Kolacja: we własnym zakresie w miejscowości Baunei

Nocleg: hotel w miejscowości Baunei

 

Dzień 3. SKAŁY I PLAŻA - PUNTA SALINAS I CALA GOLORITZE

Śniadanie: hotel w miejscowości Baunei

 

   Wyruszamy z kempingu Su Porteddu. Dzisiejszym celem jest wyjście na wybitny szczyt wschodniego brzegu Sardynii czyli Punta Salinas (466m n.p.m.). Po zejściu ze szczytu odwiedzimy jedną z najładniejszych plaż wschodniej Sardynii - plażę Cala Goloritze. Plaża jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na tym wybrzeżu, ze względu na lazurowe morze, biały piasek oraz monumentalne wapienne pinakle górujące nad wybrzeżem. Tutaj planujemy przerwę na morskie kąpiele. Wracamy do miejsca pozostawienia samochodu. Na kemping Su Porteddu, gdzie będzie można napić się kawy i zjeść co nieco.

.

Czas przejścia: ok. 7h; odległość: ok. 14 km; przewyższenie: ok. 900m

Kolacja: we własnym zakresie w miejscowości Baunei

Nocleg: hotel w miejscowości Baunei

 

Dzień 4. DRUGI NAJGŁĘBSZY KANION EUROPY

Śniadanie: hotel w miejscowości Baunei

 

   Jedna z największych trekkingowych atrakcji wyspy. Przejście przez najgłębszy kanion Sardynii - Gorroppu wydrążony w skałach przez potok Riu Flumineddu. Kanion podzielony jest na trzy odcinki: zielony, żółty i czerwony, o różnych stopniach trudności. Początkowy bardzo łatwy, środkowy średnio trudny i końcowy trudny – do przejścia jedynie ze sprzętem asekuracyjnym. My planujemy przejść pierwsze dwa etapy. W kilku miejscach wąwozu znajdują się liny pomagające turystom wspiąć się wyżej. W drodze powrotnej wyjście na Ponte sa Brava (426m n.p.m.). Początek kwietnia i połowa października to szansa aby zwiedzić kanion unikając tłumów.

Czas przejścia: ok. 8h; odległość: ok. 18km; przewyższenie: ok. 1300m

Kolacja: we własnym zakresie w miejscowości Cala Gonone

Nocleg: hotel w miejscowości Cala Gonone

 

 

Dzień 5. PLAŻE, JASKINIE I STAROŻYTNE BUDOWLE

Śniadanie: hotel w miejscowości Cala Gonone

Wycieczkę zaczniemy w dawnej rybackiej wiosce Cala Gonone, a dokładniej na plaży Cala Fuili. Pierwszym etapem będzie dojście do groty - Grotta del Bue Marino. Jaskinia ta jest jedną z najważniejszych jaskiń we Włoszech i najdłuższą jaskinią Sardynii. Bierze swoją nazwę od zagrożonego wyginięciem gatunku foki o nazwie mniszka śródziemnomorska, która zamieszkiwała ją na przełomie lat 70. i 80 XX wieku. Jaskinia ma prawie 18 km długości, z czego dla turystów oświetlono około jeden kilometr. Po zwiedzeniu jaskini podążymy brzegiem Zatoki Orosei, w stronę kilku znanych plaż. Plaży Cala di Luna - czyli Plaży Księżycowej oraz Cala Sisine, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć zatokę neapolitańską z Neapolem i Wezuwiuszem - wulkanem, który zniszczył rzymskie miasto Pompeje. W drodze powrotnej odwiedzimy jedną z typowych dla Sardynii budowli  z czasów cywilizacji nuragijskiej nurag - Nuraghe Mannu. Przejazd w stronę szczytu La Marmora.

Czas przejścia: ok. 8h; odległość: ok. 17km; przewyższenie: ok. 950m

Kolacja: we własnym zakresie w miejscowości Cala Gonone

Nocleg: hotel w miejscowości Cala Gonone

 

Dzień 6. ORGOSOLO MIASTO MURALI

Śniadanie: hotel w miejscowości Cala Gonone

Dziś dzień odpoczynku. Z miejscowości Cala Gonone przejeżdżamy do miejscowości Orgosolo, słynącej z kilkuset murali przedstawiających sceny odwołujące się do problematyki politycznej, społecznej, ekonomicznej. Stąd też pochodzi całkiem niezłe wino !  Zanim jednak dojedziemy do Orgosolo czeka nas przygoda z prehistoryczną cywilizacją nuragijską. Po kolei odwiedzimy kompleks nuragów Serra Orios, następnie grób giganta S'Ena'e Thomes, świętą studnie Su Tempiesu (epoka brązu), kompleks nuragów Noddule. Przed wjazdem do Orgosolo zawitamy jeszcze do Mamojady do muzeum etnograficznego przedstawiającego historię sardyńskiego oblicza karnawału Mammuthone. Po wizycie w Orgosolo czeka nas już tylko dojazd do miejscowości Desulo skąd wyruszymy kolejnego dnia na najwyższy szczyt Sardynii Punta La Marmora.

Kolacja: we własnym zakresie w miejscowości Desulo

Nocleg: hotel w miejscowości Desulo

 

Dzień 7. NA DACHU SARDYNI

Śniadanie: hotel w miejscowości Desulo

 

Z miejscowości Desulo podjeżdżamy (20 min) na parking pod wymarłym schroniskiem Refugio Sa Crista. Stąd ruszamy na szlak wiodący w stronę najwyższego szczytu Sardynii Punta La Marmora o wysokości 1834 m n.p.m. Leżący w masywie Gennargentu, w środkowej części wyspy szczyt, z wierzchołka, oferuje widoki na całą wyspę. Wracamy pod schronisko Refugio Sa Crista wariantem przez Punta Paulinu 1792m n.p.m.

Czas przejścia: ok. 6h; odległość: ok. 15km; przewyższenie: ok. 700m

Kolacja: we własnym zakresie w miejscowości Desulo

Nocleg: hotel w miejscowości Desulo

 

Dzień 8. PARK DZIKICH KONI

Śniadanie: hotel w miejscowości Desulo

 
Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w stronę Cagliari. Pojedziemy w kierunku Parku Dzikich Koni – Giara. Płaskowyż Giara (miejscowa nazywa to Sa Jara) znajduje się w centralnej części Sardynii. Spośród wszystkich ssaków żyjących na tym terenie koń Giara (Equus caballus giarae), jest bez wątpienia wizytówką tego miejsca. Ponieważ na Sardynii nie ma skamielin koni, uważa się, że koń został prawdopodobnie sprowadzony na Sardynię w okresie nuragijskim lub w okresie punickim. W średniowieczu całe stada żyły na wyspie na wolności, a niektóre zasiedlały wyspę do końca XIX wieku. Jedynym miejscem, w którym konie Giara żyją w naturalnym stanie, jest płaskowyż Giara.

Czas zwiedzania: ok. 4h. Przejazd na lotnisko Cagliari. Wylot do Polski

Program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody – decyzja o wyborze wariantu jak i kontynuowaniu lub nie wycieczki należy wyłącznie do przewodników!

 

 

  •